top of page

Jednym z kluczowych elementów projektu były, zorganizowanie w Cieszynie, Katowicach, Gliwicach i Dąbrowie Górniczej historyczne gry terenowe, poświęcone miejscom i wydarzeniom związanym z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości oraz kształtowaniem granic odradzającego się Państwa Polskiego ze szczególnym uwzględnieniem Powstań Śląskich. 

W naszych działaniach wzięli udział przede wszystkim młodzi ludzie, do których głównie adresowany jest nasz projekt. Bardzo cieszły nas pozywyne opinie młodzieży, która doceniła przystępną i atrkacyjną formę naszych działań. 

ŚLĄSKIE DROGI Niepodległej.png

16 sierpnia 1919 r. zapadła decyzja o zdetonowaniu I Powstania Śląskiego i to z okolic Cieszyna o drugiej w nocy dnia 17 sierpnia wyprowadzono pierwsze powstańcze uderzenie na sąsiadujące z Piotrowicami Gołkowice. To również na Śląsku Cieszyńskim, w Piotrowicach, Strumieniu i Dziedzicach ulokowane były obozy dla górnośląskich uchodźców, którzy stali się ofiarami niemieckich represji.

366356_Alfons_Zgrzebniok_1891-1937_.jpeg
ŚLĄSKIE DROGI NIEPODLEGŁEJ_edited.jpg

 

© Instytut Roździeńskiego.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie akceptujesz zapisywania plików cookies na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Polityka prywatności.

INSTYTUT ROŹDZIEŃSKIEGO

ul. Damrota 6/101

40-022 Katowice

tel. +48 887 752 741

e-mail: kontakt@rozdzienski.org

  • Facebook
  • Instagram
bottom of page